Aktualności

0000-00-00 - Kancelaria adwokacka czy „kancelaria odszkodowawcza”?

Czy wsiadłbyś do samolotu, za którego sterami usiadł przez pilot wycieczek turystycznych? No właśnie. Dlaczego więc miałbyś powierzyć swoją sprawę odszkodowawczą komuś, kto nie posiada żadnych uprawnień prawniczych? Bo ładnie się reklamuje?

 

Nie łatwo w to uwierzyć, ale polskie prawo nie reguluje tego, kto może zajmować się dochodzeniem odszkodowań, a nawet udzielaniem porad prawnych czy pomocy prawnej. Tak, dla nas też jest to dziwne!

 

Przecież, aby jeździć taksówką nie wystarczy zwykłe prawo jazdy, trzeba zdać specjalny egzamin i uzyskać licencję oraz być osobą niekaraną! Tymczasem, żeby nazwać biuro „kancelarią” i udzielać porad prawnych, albo świadczyć dochodzenie odszkodowań nie potrzeba zupełnie żadnych uprawnień, ani nawet niekaralności. Wystarczy założyć działalność. Naprawdę! Takie kancelarie są również na terenie Siedlec, Łukowa, Węgrowa, Sokołowa i Mińska Mazowieckiego.

Często osoby i firmy nazywające się „specjalistami do spraw odszkodowań” czy „doradcą odszkodowawczym” nie mają nawet wykształcenia wyższego nie mówiąc o studiach prawniczych. Nie wiąże ich żaden kodeks etyki, nie grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, nie posiadają ubezpieczenia OC od ewentualnych błędów i szkód wyrządzonych przy świadczeniu „pomocy”, nie obowiązuje tajemnica zawodowa.

A teraz o adwokacie. Zanim otworzy własną kancelarię musi skończyć prawo na uniwersytecie, zdać państwowy egzamin na aplikację, kilka lat praktykować pod okiem doświadczonego adwokata- patrona i na koniec zdać bardzo trudny, egzamin adwokacki przed państwową komisją, uzyskać dyplom i wpis na listę adwokatów. Podobnie jak lekarz specjalista. Czy zgodziłbyś się by Twoją operację przeprowadził ktoś kto nawet nie studiował medycyny? No właśnie. Dlaczego więc miałbyś powierzyć operację na Twoim majątku przypadkowej osobie? Tylko dlatego, że pięknie się reklamuje i przychodzi do Ciebie do domu? Sprawa o odszkodowanie może mieć ogromny wpływ na całe Twoje dalsze życie (np. renta). Szczególnie przy poważnych obrażeniach.

 

A może dlatego, że jest taniej? Nic bardziej mylnego!

Większość spraw odszkodowawczych wymaga wniesienia pozwu do sądu. W sądzie poszkodowanego może reprezentować tylko adwokat lub radca prawny – przynajmniej tu prawo wymaga profesjonalnego prawnika. Co wtedy zrobi kancelaria odszkodowawcza? Wynajmie dla Ciebie adwokata! A ty zapłacisz (ze swojego odszkodowania) i za adwokata i za pośrednictwo.

Czy nie warto ominąć pośredników?

Słyszałeś, że adwokatowi trzeba płacić z góry? To mit. W dzisiejszych czasach, większość adwokatów, w sprawach odszkodowawczych umawia się z klientem na prowizję, płatną po uzyskaniu odszkodowania. I to dużo niższą niż kancelarie i spółki odszkodowawcze! Adwokaci proponują prowizję w granicach 10-20% faktycznie uzyskanego odszkodowania.

 

Niektóre kancelarie odszkodowawcze poprzestają na negocjacjach z ubezpieczycielem i podpisują niekorzystne ugody, obawiając się wnoszenia sprawy do sądu. Adwokat może działać i reprezentować Cię zarówno w postępowaniu likwidacyjnym przed ubezpieczycielem jak i walczyć w sądowym postępowaniu cywilnym oraz w sprawie karnej przeciwko sprawcy wypadku. Zwykły prawnik czy firma tego nie może.

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa, o której często mówią klienci, którzy nagabywani w domu czy w szpitalu pochopnie podpisali umowę z „renomowaną kancelarią odszkodowawczą” (umowę można rozwiązać). W przypadku dużych, ogólnopolskich firm i kancelarii odszkodowawczych, po podpisaniu umowy, klient rozmawia zwykle z infolinią i nigdy nie widzi osoby, która zajmuje się jego sprawą. Dowiedzenie się „co ze sprawą” jest bardzo trudne, bo „nie ma z kim rozmawiać”. Powierzając sprawę adwokatowi możesz też liczyć na stały i bezpośredni kontakt ze swoim profesjonalnym prawnikiem, który wie jak walczyć z firmą ubezpieczeniową.

Pawlikowscy Kancelaria Adwokacka 2014

design: www.strefaWeb.pl